www.arsvita.pl tani notariusz poznań

Nagła choroba w podróży to nic przyjemnego, zwłaszcza gdy jesteś w obcym kraju sam. Koszty leczenia często są znacznie wyższe niż w Polsce.

Planując podróż do krajów Unii Europejskiej, powinieneś wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki temu będziesz mógł korzystać z usług zdrowotnych podczas swojego pobytu za granicą.

Posiadanie karty wiąże się ze złożeniem wniosku o wydanie karty EKUZ we właściwym oddziale lub delegaturze NFZ. We wniosku musisz udzielić informacji o celu podróży, terminie i kraju wyjazdu.

Karta nic nie kosztuje i otrzymasz ją praktycznie od ręki. Mogą się o nią ubiegać turyści, uczniowie i studenci pobierający naukę za granicą lub osoby pracujące w krajach Unii Europejskiej.

Z karty będziesz mógł skorzystać, gdy zajdzie potrzeba udzielenia Ci pomocy medycznej. Dzięki temu nie będziesz musiał natychmiast wracać do Polski.

Warto poświęcić chwilę czasu na złożenie wniosku, aby móc potem bezpiecznie podróżować po krajach Unii Europejskiej bez zmartwienia, że przydarzy nam się jakiś nagły wypadek lub choroba.