usługi podatkowe poznań notariusz poznań grunwald

Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozą lub leczeniem chorób, bądź urazów, które związane są z narządem ruchu. Ortopeda zajmuje się jednak nie tylko dolegliwościami związanymi z układem szkieletowym, lecz również wszelkimi zaburzeniami w obrębie stawów, mięśni, wiązadeł, ścięgien czy nerwów. Bez wątpienia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, ponieważ obejmuje nie tylko wady postawy, ale też zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, zakażenia kości lub stawów, choroby nowotworowe oraz schorzenia układu mięśniowego. Jest wiele chorób, które mogą być zdiagnozowane przez lekarza ortopedę. Z pewnością są nimi choroby wrodzone takie dysplazja stawu biodrowego, czy kręcz szyi. Zajmuje się on także wszelkimi dolegliwościami kręgosłupa, którymi mogą być zwyrodnienia oraz dyskopatie. Każde dziecko na pewno kojarzy ortopedę z leczeniem wad postaw, które to są bardzo powszechne właśnie wśród dzieci. Mowa tutaj o skoliozie, kifozie, lordozie lub płaskostopiu. Lekarz ortopeda zapewnia także nieocenioną pomoc i leczenie w przypadku nowotworów kości.

Kiedy udać się do ortopedy z dzieckiem?

W przypadku małych dzieci, należy odwiedzić lekarza ortopedę już w pierwszych tygodniach życia, aby mógł on sprawdzić, czy dziecko ma prawidłowo zbudowane stawy biodrowe. Poza tym, rodzice powinni udać się z pociechą do lekarza także kiedy zacznie ono raczkować oraz stawiać pierwsze kroki. Są to bowiem bardzo istotne momenty, w których diagnoza i szybkie leczenie wad może przynieść bardzo dużo pożytku. Jest kilka sytuacji kiedy to wizyta u ortopedy powinna zostać umówiona niezwłocznie. Przede wszystkim, kiedy małe kilkumiesięczne dziecko jest mało ruchliwe, nie bawi się nóżkami, nie wsadza ich sobie do buzi i nie kopie. Kolejną sytuacją, która powinna zmusić rodziców do udania się z pociechą do ortopedy jest moment, kiedy dziecko zaczynające chodzić utyka. Poza tym, niepokój wzbudza również gdy dziecko krzywo stawia podczas chodzenia stopy, a jego buty zaczynają być dziwnie wykoślawione. W przypadku kilkuletnich dzieci warto zwracać uwagę na ich plecy, a w szczególności ułożenie łopatek czy barków. Dodatkowo, ortopedę należy także odwiedzić jeśli pociecha ma krzywe kolana, bądź też płaskie stopy.