endoproteza biodra poznań

Haluks, zwany też paluchem koślawym to choroba zwyrodnieniowa, która dotyka okolice stopy. Pod wpływem nieprawidłowych obciążeń oraz zniekształceń naturalna postać stopy ulega zmianie. Paluch stopniowo zmienia swoje położenia i odchyla się w stronę pozostałych palców, w wyniku czego dochodzi także do poszerzenia przodostopia. Haluks jest bez wątpienia bolesnym schorzeniem, a poza tym nieestetycznym i utrudniającym codzienne życie.

Zaczynając od wyboru butów, które to nagle okazują się za wąskie na problemach z poruszaniem kończąc. Warto też zaznaczyć, że choroba ta dotyczy głównie kobiet, ponieważ paluch koślawy ma prawie połowa z nich. Jakie są zatem przyczyny powstawania haluksów? Zasadniczo są dwie, uwarunkowania genetyczne oraz czynniki zewnętrzne. Uwarunkowania genetyczne to pewne predyspozycje w budowie stopy, jak na przykład nieprawidłowe ustawienie kości, czy też nierówna długość palców.

Mimo tego za główną przyczynę haluksów uznaje się czynniki zewnętrzne, do których przede wszystkim należy źle dopasowane obuwie. Jeśli jest ono za ciasne lub posiada czubek w szpic stopniowo będzie odkształcało naszą stopę, tworząc palec koślawy. Problem ten dotyka głównie kobiet, ponieważ to w końcu one chodzą często w butach na obcasie. W tego typu obuwiu obciążenie przenoszone jest na przednią część stopy, co skutkuje pojawieniem się płaskostopia poprzecznego.

Warto zaznaczyć, że gdy paluch przestanie pełnić swoją stabilizacyjna rolę, ciężar zostanie przeniesiony na inne części stopy, które także mogą ulec deformacji.

Nieoperacyjne metody walki z haluksami

1. Separatory lub kliny – polecane zwykle w początkowym stadium, przywracają palcom właściwe ustawienie, dzięki czemu nieco uśmierzają ból. 2.

Plastry – nakleja się je na wypukłość. Plastry takie chronią to miejsce przed otarciami oraz zmniejszą ból. 3. Osłony – zwykle wykonane są z miękkiego silikonu, chronią przed uciskiem oraz mogą być też wzbogacane olejkami o działaniu leczniczym.

4. Wkładki do butów – zwane inaczej pelotami, które to wpływają na prawidłowy rozkład nacusku na stopie, spowalniając tym samym rozwój deformacji. 5. Ortezy – aparaty korekcyjne do stosowania na dzień lub na noc, które będą skuteczne zarówno w profilaktyce, jak i rehabilitacji po operacji.